동영상강좌
  CF로 배우는영어
  생활속표현
  영어뉴스
  오디오*비디오 수업
  오늘의 동영상
  강사가 들려주는 금주의 명언
홈 > 커뮤니티 > 오늘의 동영상   
 
Money-Saving Tips for Grocery Shopping
관리자 2022-10-26 오전 11:45:37 11507

 

 

Description:

 

Becky Guiles, the self-proclaimed most frugal mom in America, has some money-saving tips for grocery shopping. Her first tip is to make sure you have a list when you're going into the grocery store, which will keep you on track and on budget. She says don't pay extra for convenience and buy fruit whole instead of pre-cut. Also, when it comes to fresh produce, Guiles says to stay away from anything prepackaged.​ 

 

미국에서 가장 검소한 엄마라고 자칭하는 베키 기일스는 식료품 쇼핑을 위한 약간의 돈을 절약하는 팁을 가지고 있습니다. 그녀의 첫 번째 조언은 식료품점에 들어갈 때 목록을 가지고 있는지 확인하는 것입니다. 그러면 예산과 궤도에 오를 수 있습니다. 그녀는 편의상 추가 비용을 지불하지 말고 미리 잘라져있는 것 대신 과일을 통째로 사라고 말합니다. 또한, 신선한 농산물에 관해서라면, Guiles는 미리 포장된 어떤 것도 멀리하라고 말합니다.

 


Transcription:

 

The latest consumer price data out today finds inflation showing no signs of abating.

Up with prices up 8.2% from a year ago.

And this lady tells Ann Mercogliano we'd all be smart if we used her tricks at the supermarket.

If you've got sticker shock at the grocery store, you are not alone.

Supermarket prices are way, way up.

Are there really ways to save a lot of money here?

Yes. I think families could probably save 50% or more.

Becky Guiles, the self-proclaimed, most frugal mom in America has some money saving tips for grocery shopping.

Her first tip may seem obvious but so many of us don't do it.

Make sure you have a list when you're going into the grocery store.

This will keep you on track and on budget. And she says, don't pay extra for convenience Buy fruit whole instead of pre-cut fruit like this cantaloupe.

It is $1.99 per pound, right? Yes.

This melon that's already cut into slices is $4.99 a pound.

So it's a significant savings to cut it yourself.

The same goes for cheese So this package of sliced cheese is $7.99 for seven ounces.

Wow!

This package is not sliced and its $6.99 So you are saving a whole dollar. 

When it comes to fresh produce, she says, stay away from anything prepackaged.

This package of peppers is $6.99.

Yes. But if I bag it myself, it's only $6 which is a dollars savings just for bagging it yourself Becky also says, make sure to look up and down the shelves for the best prices. 

So most people shop at eye level, right? 

Correct. 

But if you move your eyes down it becomes less expensive. 

So you can see here it is $7.49 for this box of cereal.

But move your eyes down and it's $3.99 at the bottom.

Oh my goodness! And she says, don't be afraid to think out of the box. 

A really inexpensive and fun dinner idea is to do breakfast for dinner.

So do scrambled eggs, waffles, pancakes. The family loves it. It's quick, easy, and inexpensive. Cheaper than meat.

Much cheaper than meat All good tips to keep your grocery bills in check. 

 

 

오늘 발표된 최근의 소비자 물가 자료에 따르면 인플레이션이 진정될 기미를 보이지 않고 있습니다.가격이 1년 전보다 8.2% 올랐습니다.그리고 이 여성은 앤 메르코글리아노에게 슈퍼마켓에서 그녀의 속임수를 쓰면 우리 모두가 똑똑해질 것이라고 말합니다.만약 여러분이 식료품점에서 스티커 쇼크를 받았다면, 여러분은 혼자가 아닙니다.

슈퍼마켓 가격이 많이 올랐어요.
여기서 정말 많은 돈을 절약할 수 있는 방법이 있나요?
네. 아마 가족들이 50% 이상 절약할 수 있을 것 같아요.자칭 미국에서 가장 검소한 엄마인 베키 기일스는 식료품 쇼핑을 위한 약간의 돈을 절약하는 팁을 가지고 있습니다.
그녀의 첫 번째 팁은 명백해 보일지 모르지만, 우리 중 많은 사람들은 그것을 하지 않습니다.
식료품점에 들어갈 때는 반드시 목록을 가지고 들어가세요.
이렇게 하면 본궤도에 오르게 되고 예산에 맞게 그리고 그녀는 편의상 추가 비용을 지불하지 말고 캔탈루프처럼 미리 자른 과일 대신 통째로 과일을 사라고 말합니다.
파운드당 1.99달러죠? 네.
이미 얇게 썬 이 멜론은 파운드당 4.99달러입니다.
따라서 직접 비용을 절감하는 것은 상당한 비용 절감 효과입니다.
치즈도 마찬가지입니다. 그래서 이 슬라이스 치즈 패키지는 7온스에 7.99달러입니다.
우와!
이 패키지는 얇게 썰어지지 않았고 6.99달러입니다. 그래서 당신은 1달러를 절약하고 있습니다.신선한 농산물에 관해서는, 미리 포장된 것을 멀리하라고 그녀는 말합니다.
이 고추 패키지는 6달러 99센트입니다.
네. 하지만 제가 직접 가방을 든다면, 6달러밖에 안 되는데, 직접 가방을 싸는 것만으로도 절약되는 달러입니다. 베키도 말합니다. 가장 좋은 가격을 찾으려면 진열대를 위아래로 살펴보세요. 대부분의 사람들이 눈높이에서 쇼핑을 하죠, 그렇죠? 맞아요. 하지만 눈을 아래로 움직이면 덜 비싸집니다. 여기 보시는 것처럼 시리얼 한 박스는 7달러 49센트입니다.
하지만 눈을 아래로 움직이면 아래가 3.99달러입니다.
오, 이런 신이시여! 그리고 그녀는 틀에서 벗어나는 것을 두려워하지 말라고 말합니다.정말 저렴하고 재미있는 저녁 아이디어는 저녁으로 아침을 먹는 것입니다.스크램블드 에그, 와플, 팬케이크도요 가족들이 너무 좋아해요. 빠르고, 쉽고, 저렴합니다.고기보다 싸요.

고기보다 훨씬 더 싸요 식료품 비용을 억제하기 위한 모든 좋은 팁들. 

 

 

 

Questions:

1. What is the  first tip  but so many of us don't do it? Why?

2. What is the money saving tip when buying fruits and cheese?

3. What is an  inexpensive and fun dinner idea?​ 

 


첨부파일 Uploaded File : 20221026114559_H8QJW.jpg  
Indian city of Ayodhya breaks own Guinness record with nearly 1.5 million oil lamps lit for Diwali
Barney the Dinosaur Got Death Threats, Voice Actor Claims